Кожен енергетичний ринок України має свої унікальні особливості та параметри, фактори утворення ціни та взаємодії між продавцями та покупцями. Тому складно спрогнозувати вартість, особливо якщо ліквідний ресурс. Наразі йдеться про зріджений газ, за допомогою якого є можливість підтримувати роботу багатьох підприємств та гарантувати ідеальну взаємодію між різними учасниками ринку.
Як працює ринок?
У 2021 році була нестабільність ринку через зміни вартості на нафту. Тоді газ піднявся до 600 доларів і наприкінці року коштував уже 900 доларів. Значні зміни створили тренд зростання, який навіть зараз є усталеним. Стабілізація ринку супроводжуватиметься виключно стабілізацією вартості на нафту, також потрібен баланс попиту та пропозицій.
Щодо України, то тут вартість визначається виключно на основі попиту та пропозицій. Торгівля здійснюється у системі Української універсальної біржі. Про ці нововведення можна прочитати тут https://www.ueex.com.ua/exchange-quotations/lpg/, де є детальні інструкції для новачків, рекомендації та правила взаємодії. При цьому кожен охочий може стати повноцінним учасником торгів.
Ліквідність ринку
Відповідно до останніх змін законодавства та адаптації ринку під європейські реалії, нова фінансово-економічна модель працює зовсім по-новому. Тепер немає монополіста у ролі держави, при цьому вона може виконувати роль регулятора та адаптувати європейські закони під поточний стан ринку.
Ліквідний ринок працює на основі попиту та пропозицій, від чого і формується остаточна вартість ресурсу, що продається. Революційні зміни дозволяють підвищити конкуренцію та створити ринок прямої взаємодії. Покупці та продавці не матимуть посередників, немає необхідності платити хабарі владі та іншим сумнівним учасникам.
Робота електронного майданчика
Кожен учасник попередньо має пройти реєстраційну процедуру та акредитацію. Після цього відбувається ознайомлення з календарем торгів, де є можливість вибрати для себе найбільш вдалий формат аукціону. Подання заявки займе лічені хвилини, тому що дані підвантажуються автоматично, які раніше були вказані під час реєстрації.
Після внесення гарантійного внеску, конкретний користувач автоматично є учасником аукціону. Як тільки настала дата торгів, учасники починають конкурувати між собою, і той, хто зробить останнім найбільшу ставку, той і є переможцем. Аукціон не проходитиме у тому випадку, якщо всього два учасники.
Наслідки запровадження електронної системи
З’явився зовсім новий формат ринку, що значно прискорює роботу, спрощує взаємодію та дозволяє за лічені хвилини придбати задану кількість енергетичного ресурсу. Щодо кожного продавця можна вивчити чимала кількість корисної інформації, також є актуальні дані щодо кожного лота, що продається.
На біржі працює група моніторингу. Це команда фахівців, які контролюють усі угоди та аналізують їхній стан. За порушення правил однієї зі сторін угоди можливі санкції аж до блокування на сайті біржі.